14 sty Ostrzeżenie przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi stosowanymi przez Serwis Informacyjny Polskiego Prawa, EIPR, Business Management/Centrum Innowacji dla Biznesu
w związku z ostatnimi wydarzeniami, które dotyczyły też członków naszego Cechu, chcieliśmy Państwa ostrzec przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi działalności gospodarczych, takich jak np. Serwis Informacyjny Polskiego Prawa sp. z o.o. (występujące pod nazwami oraz portalami – Serwis Informacyjny Polskiego Prawa, EIPR, Business Management/Centrum Innowacji dla Biznesu). W tym miejscu warto wspomnieć, że zgodnie z doniesieniami medialnymi, podobny schemat działania jest prowadzony również przez podmiot gospodarczy Business Management spółka jawna (spółka, której wspólnikiem jest ta sama osoba, która jest wspólnikiem w Serwisie Informacyjnym Polskiego Prawa Sp. z o.o.) oraz baza danych „Ekonomia Gospodarka Przepisy Praca”.
Firmy te opracowały schemat działania, mający na celu nakłonienie nieświadomych przedsiębiorców do korzystania z ich pozornie darmowego serwisu, a później naliczenie bezpodstawnych opłat w wysokości nawet kilku tysięcy złotych za usługę, której przedsiębiorcy zupełnie nie potrzebują.
Proceder zaczyna się od telefonu przedstawiciela SIPP lub EIPR (telemarketera) do osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Telemarketer dość napastliwie namawia przedsiębiorcę do skorzystania z usługi dostępu do portalu informacyjnego. Na portalu mają być informację i aktualności z zakresu prawa i biznesu. Przedsiębiorca, często dla świętego spokoju, może się zgodzić na darmowe przetestowanie portalu informacyjnego. W ten sposób nieuczciwy podmiot już ma punkt zaczepienia dla naliczania pieniędzy przez SIPP.
W późniejszym czasie SIPP przesyła do przedsiębiorcy, który telemarketerowi udzielił odpowiedzi „tak” (nagranej) danych rejestrujących lub wiadomości email na podany adres, z dokumentami dotyczącymi dostępu do serwisu. Aby dodatkowo zmylić przedsiębiorcę, podawane są różne nazwy serwisów oraz maile mogą być wysyłane z różnych domen. Jak upłynie kilka tygodni, firma Serwis Informacyjny Polskiego Prawa sp. z o.o. wysyła do przedsiębiorcy faktury domagając się opłacenia dostępu do serwisu za cały rok z góry. Początkowo są to same faktury, na późniejszym etapie firma straszy przedsiębiorców kosztami postępowania sądowego a finalnie grozi też postępowaniem komorniczym.
Jak zatem postępować: po pierwsze nie należy dla „świętego spokoju” podawać danych mailowych i zgadzać się na przesłanie ofert (jakichkolwiek, których nie potrzebujemy a w szczególności od podmiotów, które podaliśmy w niniejszej wiadomości), trzeba też uważnie i odpowiedzialnie operować słowem „tak” w rozmowach z telemarketerami.
Z kolei w przypadku złapania się już w taki proceder (np. na etapie, kiedy została wystawiona już bezpodstawna faktura lub później), przed płaceniem jakiejkolwiek faktury, warto skonsultować się radcą prawnym Cechu. Mimo złapania się na haczyk nieuczciwych „przedsiębiorców” – istnieją bowiem kroki prawne, które pozwolą w zgodzie z prawem uchylić się od konieczności zapłaty na rzecz tych nieuczciwych podmiotów.
Więcej informacji znaleźć można na poniższych stronach internetowych:
https://www.money.pl/gospodarka/najdrozsze-polaczenie-zycia-z-telemarketerem-2-minuty-za-2-tys-zl-6858688515443328a.html
https://www.money.pl/gospodarka/setki-pokrzywdzonych-i-umorzenie-darmowe-portale-za-2-tys-zl-oferowane-zgodnie-z-prawem-6929118715742976a.html
https://proviskancelaria.pl/sipp-eipr-egpp-czyli-proby-wyludzenia-na-baze-danych/
W razie podjęcia przez Cech informacji wpływających na prawa i obowiązki przedsiębiorców – członków Cechu, zostaniecie Państwo o tym poinformowani przez Cech. Ponadto wszystkie dostępne informacje są na bieżąco umieszczane na aktualizowanej stronie internetowej Cechu.